تبلیغات
طنز در سینما و تلویزیون - شبهای برره

www.tans.mihanblog.com

 

طنز در سینما و تلویزیون


 

منوی کاربری

 

به وبلاگ طنز در سینما و تلویزیون خوش آمدید.


افراد آنلاین در وبلاگ :


نظر سنجی

‌به نظر شما بهترین بازیگر طنز کیه؟

 

 

آدرسهای ورود

 

 -=-=- آدرس ورودی 1 -=-=-

 -=-=- آدرس ورودی 2 -=-=-

 -=-=- آدرس ورودی 3 -=-=-

 -=-=- آدرس ورودی 4 -=-=-

 

صفحات اضافی

 

 

صفحات وبلاگ

 

 

لینک به ما / لوگوی دوستان

 

 

لینک به طنز در سینما و تلویزیون

 


طنز در سینما و تلویزیون

 


لوگوی دوستان

 

 سریالهای ایرانی وبلاگی درباره سینمای ایران مهران مدیری

 

برای تبادل لوگو پیغام بگزارید

 

 

آمار بازدید

 

امروز :
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
ایجاد صفحه : - ثانیه

 

با تشکر از

 

 

  برای دیدین قالبهای آماده برای وبلاگ اینجا کلیک کنید


طراحی از : مجتبی ابراهیمی

قدرت از : میهن بلاگ

  

 شبهای برره [عمومي , ]

«شبهای برره» و مخاطبان
آیا گویش‌های برره باز هم فراگیر می‌شود؟

یك هفته از پخش سریال «شب‌های برره» می‌گذرد، مجموعه‌ای كه از نظر محتوی از مجموعه‌ی قبلی مهران مدیری ـ سریال پاورچین ـ به لحاظ گویش و اصطلاحات بهره‌ فراوانی ‌برده و داستان «شبهای برره» كه با ورود كیانوش روزنامه‌نگار تبعیدی به برره آغاز شده با كشمكش‌های اهالی بالا و پایین این مكان خیالی همراه شده است.

سرویس تلویزیون ایسنا در گفت‌وگو با تعدادی از بینندگان «شب‌های برره» در نقاط مختلف تهران و بعضا شهرستان نظر آن‌ها را جویا شده است.

تعدادی از این مخاطبان بر اصطلاحاتی كه تحت عنوان طنز در این مجموعه خلاف ادب و اخلاق است گله دارند و برخی معتقدند كه باز هم مهران مدیری و عواملش موجب ‌خند‌ه‌ی آن‌ها و خانواده‌هایشان شده است.

در این میان مردی 29 ساله، ساكن منطقه‌ی 7 اعتقاد دارد كه داستان «شب‌های برره» تكراری و فاقد جذابیت است. علاوه بر آن اصطلاحات زشتی در این مجموعه بین بازیگران رد و بدل می‌شود. در همین حال دختر 21 ساله‌ اهل كاشان این سریال را بامزه توصیف می‌كند و می‌افزاید: در كل «شبهای برره» بد نیست و برای دور هم نشستن و خندیدن خوب است. ولی فلامك خبیری و شقایق دهقان خوب بازی نمی‌كنند. اما سیامك انصاری در نقش استقرارزاده به خوبی ایفای نقش می‌كند.

به گزارش ایسنا، برخی از منتقدان نیز به اظهار نظر درباره‌ی این سریال پرداختند كه هادی داداشی در یادداشتی كه در شماره‌ی 516 روزنامه‌ی بانی فیلم چاپ شد در این باره گفته است شوخی‌های تكراری كه مزه‌ی آن‌ها بعد از استفاده‌ی زیاد در مجموعه‌ی پاورچین از بین رفته، فضای روستایی كه معمولا مورد علاقه‌ی بینندگان امروز نیست، نبود یك نقش مكمل خوب در مقابل مدیری، برخی از ضعف‌هایی است كه تا این جا می‌توان به «شب‌های برره» وارد كرده است.

دختری ‌24 ساله، دانشجو، ساكن كریمخان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این كه شروع سریال خوب بود می‌گوید: قسمت دوم و سوم نسبت به نخستین قسمت افت داشته است.

وی با اشاره به بازگشت به عقب در این سریال برای خنداندن مردم، اظهار می‌كند: هنوز برای قضاوت درباره‌ی این مجموعه زود است. اما «شبهای برره» فرهنگ لغات جدیدی را ارائه می‌كند كه ممكن است برای بچه‌های مناسب نباشد.

اما نوجوانی 12 ساله، ساكن حكیمیه معتقد است «شبهای برره» سریال خنده‌دار خوبی است بازیگران آن بازیگران خوبی هستند.

بر اساس گفت‌وگوهای ایسنا، مردی 56 ساله، آشپز چلوكبابی، ساكن منطقه‌ی 5، با بیان این مطلب كه ساعت پخش این مجموعه خوب است می‌گوید: این سریال متنوع است و مردم ما كه نیاز به خندیدن دارند را می‌خنداند.

معلمی بازنشسته، 50 ساله، ساكن منطقه 1 نیز می‌گوید: فكر نمی‌كنم «شبهای برره» بعد از گذشت چندین قسمت جا بیفتد.

اما زنی 35 ساله، فوق دیپلم گرافیك ساكن منطقه‌ی كارون نیز با اشاره به این كه سریال‌های مهران مدیری معمولا در قسمت‌های اول مخاطب را جذب نمی‌كند می‌گوید: این سریال‌ها از قسمت 6 و 7 برای مخاطب جا می‌افتد. البته بعد از گذشت 3 - 4 قسمت هنوز وضعیت شخصیت‌های سریال مشخص نیست و معلوم نیست به چه دوره‌ای تعلق دارند.

زنی 30 ساله، لیسانس ، ساكن كرج نیز می‌گوید: آغاز كارهای مدیری معمولا جالب نیست. اما در قسمت‌های بعدی جا می‌افتد. البته كارهای مدیری مثل دیگر سریال‌های طنز تلویزیون برپایه‌ی منطق نیست. اما معمولا تاثیرگذاری خاص خودش را دارد.

مردی 54 ساله، ناشر كتاب و كودك نوجوان ساكن منطقه 8 نیز با تاكید بر تكراری بودن سوژه‌های سریال متذكر می‌شود: اصطلاحات و لغات به كار برده در این سریال برای كودك و نوجوان مناسب نیست.

دختری 33 ساله اهل مشهد نیز معتقد است كه در این سریال ادابازی زیاد است و اصطلاحات نامطلوب به كار رفته در آن را بچه‌ها یاد می‌گیرند و به كار می‌برند ولی داستان آن خوب است.

نوجوانی 14 ساله ساكن منطقه‌ی 18 نیز این برنامه را خیلی خوب توصیف می‌كند و می‌افزاید: داستان این سریال خوب است. ولی برخی از اصطلاحات به كار رفته در آن بی ادبی است.

مردی 54 ساله ساكن منطقه 18 معتقد است كه «شب‌های برره» خیلی بد است و در آن كارهای عجیب و غریب بسیاری می‌كنند و از اصطلاحات به درد نخوری در این اثر استفاده می‌شود.

مردی 62 ساله ساكن منطقه‌ی 12 تهران نیز این سریال را نپسندیده است و معتقد است كه در شبهای برره از اصطلاحات خوبی استفاده نشده است و داستان آن نیز تكراری است.

ولی پسری 21 ساله كه در منطقه 7 تهران سكونت می‌كند. درباره‌ی ساخته‌ی جدید مهران مدیری می‌گوید: این سریال انتظارات را برآورده نكرده است. چرا كه از بازیگران اصلی استفاده نكرده است. به عنوان مثال به جای سحر ولدبیگی و شقایق دهقان در نقش دختر خان بازی می‌كند علاوه بر آن این سریال زیاد واقع‌گرا شده است و اصطلاحات آن كمتر شده است.

پسری 16 ساله، ساكن پیروزی نیز با بیان این مطلب كه به كار بردن زبان و ادبیات این مجموعه ناشی از مهارت كارگردان است می‌گوید: جای جواد رضویان در این مجموعه بسیار خالی است.

وی از این كه پس از گذشت 3 - 4 قسمت منظور داستان مشخص نشده انتقاد می‌كند و می‌افزاید: پس از گذشت 4 قسمت هنوز نفهمیده‌ایم كه كیانوش در برره چه می‌كند.

اما پسری 22 ساله، سرباز ساكن ازگل با بیان این مطلب كه در كارهای مدیری همیشه ابداع و نوآوری وجود دارد اظهار می‌كند: كارهای طنز برای خنداندن مردم است. اما به طور كلی چیزی را به آن‌ها یاد نمی‌دهد.

دختری 22 ساله، دیپلمه، ساكن پیروزی با تاكید بر این مطلب كه همه چیز در این سریال به مسخره گرفته شده می‌گوید: هیچ تفكری پشت كارهای طنزی كه از تلویزیون ارائه می‌شود نیست.

وی می‌افزاید: مجموعه قبلی ساخته شده در زمینه‌ی طنز اثر منفی بر روی ادبیات و اخلاق جامعه داشت كه مرتبا ادامه پیدا می‌كند.

مردی 62 ساله، دیپلم، ساكن منطقه 13 با بیان این مطلب كه سریال‌های طنز تلویزیون باید سرگرم كننده باشد معتقد است. سریال‌های طنز مدیری غالبا جالب و دارای اصطلاحات جدید و نویی است.

دختری 17 ساله ساكن منطقه 7 تهران نیز معتقد است كه شبهای برره در كل خوب است و اصطلاحات خوبی در آن بیان می‌شود البته شبیه برره‌ی سریال نقطه چین است.

مردی 53 ساله كه در منطقه‌ی 5 زندگی می‌كند می‌گوید: این سریال مطلوب نیست و نسبت به تصویری كه در سریال پاورچین در ذهن مخاطب ساخته شده بود. مصنوعی است در ضمن الفاظ ناپسندی در این اثر به كار می‌رود.

با این حال دختری 18 ساله ساكن منطقه‌ی 20 معتقد است كه بازی بازیگران خوب است و اصطلاحات آن همانند الفاظ به كار برده شده در پاورچین است.

او همچنین می‌گوید كه این برنامه دكورهای خارجی بیشتری دارد كه موجب تنوع در این سریال می‌شود.

منبع: ایسنانوشته شده توسط سحر در شنبه 9 مهر 1384 و ساعت 11:10 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

لینک ثابت | نظرات ()


   حقوق این وبلاگ محفوظ است و کپی از آن تنها با ذکر نام مجاز می باشد
All Rights Reserved 2005-2006 © http://tans.mihanblog.com

 Resolution: 1024 * 768

 

انتخابهای اصلی

 

صفحه نخست
پست الکترونیک

طراح قالب وبلاگ

نامه به مدیر وبلاگ

تبدیل به صفحه خانگی

 

[yahoo]

 

نویسندگان

 

سحر(40)
 

موضوعات

 

عمومي(40)
 

آرشیو

 

آذر 1386 (1)
بهمن 1384 (1)
آذر 1384 (2)
آبان 1384 (4)
مهر 1384 (9)
شهریور 1384 (7)
مرداد 1384 (12)
تیر 1384 (2)
خرداد 1384 (2)

 

لینک دوستان

 

 

لینکدونی

 

فرزاد حسنی (- کلیک)
تازه های هالیوود به همراه نقد و برسی فیلم ها (- کلیک)
استاد مهران مدیری (- کلیک)
هدیه تهرانی (- کلیک)
مهران مدیری (- کلیک)
سریالهای ایرانی (- کلیک)
مهران مدیری مرد اول کمدی ایران (- کلیک)
تئاتر ایران (- کلیک)
عشق سینما (- کلیک)
 آرشیو لینكدونی

 

جست و جو

 

 

خبرنامه

 

 

مطالب قبلی

 

 مهران مدیری و یک شاهکار دیگر!

 شقایق دهقان

 طغرل

 برره

 برره

 رضا عطاران

 

 

 شبهای برره و منتقدان

 متهم گریخت

 علی صادقی

 اعتراض رییس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران

 خانه به دوش و اگه بابام زنده بود

 سریال شبهای برره در ماه مبارک رمضان

 شبهای برره
.

 

Copyright © 2005 by Mojtaba Ebrahimi. All rights reserved

 

.