تبلیغات
طنز در سینما و تلویزیون

www.tans.mihanblog.com

 

طنز در سینما و تلویزیون


 

منوی کاربری

 

به وبلاگ طنز در سینما و تلویزیون خوش آمدید.


افراد آنلاین در وبلاگ :


نظر سنجی

‌به نظر شما بهترین بازیگر طنز کیه؟

 

 

آدرسهای ورود

 

 -=-=- آدرس ورودی 1 -=-=-

 -=-=- آدرس ورودی 2 -=-=-

 -=-=- آدرس ورودی 3 -=-=-

 -=-=- آدرس ورودی 4 -=-=-

 

صفحات اضافی

 

 

صفحات وبلاگ

 

 

لینک به ما / لوگوی دوستان

 

 

لینک به طنز در سینما و تلویزیون

 


طنز در سینما و تلویزیون

 


لوگوی دوستان

 

 سریالهای ایرانی وبلاگی درباره سینمای ایران مهران مدیری

 

برای تبادل لوگو پیغام بگزارید

 

 

آمار بازدید

 

امروز :
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
ایجاد صفحه : - ثانیه

 

با تشکر از

 

 

  برای دیدین قالبهای آماده برای وبلاگ اینجا کلیک کنید


طراحی از : مجتبی ابراهیمی

قدرت از : میهن بلاگ

  

  [عمومي , ]

« شب های برره » از دید موافقان و مخالفان

 

 

ساخته های مهران مدیری همواره با برخوردهای مختلف مواجه شده است ، اما این بار « شب های برره » نظرات تند مخالف را به همراه داشته است.

به گزارش خبرنگار تلویزیونی مهر، وقتی مهران مدیری مجموعه تلویزیونی « پاورچین » را با حضور و نوآوری قابل توجه جواد رضویان و استفاده از مضمون شهری و ناکجا آبادی به نام برره تولید کرد و  این سریال توانست نگاه بیشتر مخاطبین تلویزیون را به خود جلب کند، مدیری در پی فرصتی بود تا بتواند به طریقی این موفقیت را تکرار کند. تولید مجموعه تلویزیونی « جایزه بزرگ » نتوانست برای مدیری اعتباری کسب کند و از حد و اندازه های یک سریال طنز تلویزیونی شیرین و بامزه بسیار دور بود. به همین جهت دست اندرکاران شبکه سه و مهران مدیری به سراغ مضمونی رفتند که امتحان خود را پس داده بود و از جذابیت آن اطمینان خاطر داشتند. یعنی به سراغ برره ای ها بروند.

در مجموعه تلویزیونی « شب های برره » مدیری همان شهری را به تصویر کشید که تصاویری محو و گنگ از آن در « پاورچین » ارایه شده بود. البته این بار دیگر مجموعه مهران مدیری درجه کیفی « ج » نگرفت. بلکه مدیران شبکه سه با در اختیار قرار دادن بخش عمده ای از امکانات خود به این سریال و ایجاد یک شهرک و در نظر گرفتن درجه کیفی « ب  ویژه » برای تامین هزینه های سریال، کار را آغاز کردند. مدیری در این سریال تلاش کرد هر آنچه که دارد در قالب داستان های آن ارایه کند. اما شوخی های سریال، تاکید بر زبان برره ای و پیچ و تاب زبان فارسی، مضمون کلی اثر، مطرح کردن حضور روستاییان  و یک شهرنشین تهرانی و ... بازتاب و واکنش های مختلفی را از سوی کارشناسان، اهالی فرهنگ و هنر، دانشجویان، منتقدان  و سایر اقشار جامعه در پی داشت. اینکه اصولا « شب های برره » سریالی بی کیفیت و حتی مخدوش کننده فرهنگ است یا اثری معمولی و طنز آمیز است که از شوخی های به نسبت تندی بهره می برد، مساله اصلی و مهم میان افرادی است که درباره این سریال گفتگو می کنند. 

دکتر فریدون آزما، استاد دانشگاه و کارشناس رسانه درباره مضمون کلی این سریال به خبرنگار مهر گفت:  تلویزیون از معاونت سیما برخوردار است که این معاونت برای خود شورای طرح و برنامه دارد. هر شبکه تلویزیونی هم برای خود شورای طرح و برنامه دارد و یک برنامه پس از گذر از همه این مراحل با شورای بازبینی پخش مواجه است.  کار مهران مدیری نیز همه این مراحل را گذرانده و به مرحله پخش رسیده است. بنابراین اگر این سریال ایراد محتوایی یا ساختاری دارد، باید دلیل آن را از مدیران تلویزیون جویا شد. از طرف دیگر، یک طنز پرداز باید بتواند با مسایل و مشکلات مختلف جامعه شوخی کند و نباید دستش زیاد بسته باشد. در غیر این صورت با مشکل انتخاب و ارایه مضمون مواجه می شود و همین مساله روی کیفیت آثار طنز پرداز تاثیر می گذارد.

 

وی ادامه داد:  به عقیده من این سریال به اندازه ای که درباره آن صحبت می شود و حساسیت به خرج می دهند، نامناسب و آزار دهنده نیست. در حال حاضر به مناسبت ماه مبارک رمضان چند سریال دیگر از شبکه های مختلف تلویزیون پخش می شود. آیا هیچکدام از اینها ایراد ندارد و مسایلی را به شوخی یا مسخره نمی گیرد. به عقیده من نوعی غرض ورزی با مهران مدیری وجود دارد که تا این حد نسبت به کار او حساسیت نشان می دهند. به نظر من لهجه ای که در این سریال ارایه می شود، مربوط به هیچکدام از بخش های ایران نیست و توجه بیش از اندازه به آن « مته به خشخاش گذاشتن » است. از نظر تکه کلام ها یا حرکاتی که در این سریال نشان داده می شود و نوجوانان آنها را تقلید می کنند، باید بگویم اینها مدت زمان کوتاهی دارد و پس از مدتی برگشت پذیر است و آثار دراز مدت ندارد. اینکه ما به همه چیز بدبینانه نگاه کنیم، راه حل مناسبی برای مقابله با امور مختلف نیست. اگر تلویزیون ما بیش از اندازه محدودیت به وجود بیاورد، استفاده از ماهواره یا دیگر رسانه ها به وسیله مردم امری طبیعی می شود.

مجموعه تلویزیونی « شب های برره » شوخی های مختلفی را مطرح می کند که یکی از آنها دعوای برره ای است که یکی از شخصیت ها روی زمین می افتد و سایرین روی فرد اول می پرند. یکی از مسایلی که در تلویزیون ما رعایت نمی شود، تعیین گروه سنی برای تماشای فیلم و سریال های مختلف است. این موضوع در سراسر جهان امری بسیار عادی و متداول است و دیدن برخی آثار را برای برخی از گروه های سنی - برای نمونه جوانان، نوجوانان، کودکان یا حتی افراد مسن - منع می کنند و با اعلام مکرر گروه یا گروه های سنی خاصی را به دلیل برخورداری اثر از صحنه های خشونت آمیز، جنسی یا حتی ترسناک از تماشای یک فیلم یا سریال بر حذر می دارند. در حالی که این مساله در تلویزیون ما رایج نیست. البته وقتی یک سریال در زمانی تکرار می شود که می تواند به وسیله گروه های مختلف سنی تماشا شود، تقسیم بندی گروه های سنی هم چندان موثر واقع نخواهد شد.

عماد افروغ، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در این زمینه معتقد است: مجموعه تلویزیونی « شب های برره » یک برنامه سرگرم کننده است و به هر حال مردم ما نیاز به سرگرمی دارند. به نظر می رسد این سریال با استقبال عموم مخاطبین مواجه شده است و این استقبال به حدی بوده است که یکی از روحانیون در مراسم افطار مقام معظم رهبری - که پنج شنبه گذشته صورت گرفت -  در صحبت های خود از کلمه برره استفاده کرده است. من قصد ندارم در استقبال مردم از این سریال شک و شبهه ای ایجاد کنم. مردم فارغ از سختی ها و دشواری های کار روزانه از طریق این برنامه سرگرم می شوند. سخن من این است که آیا رسالت تلویزیون ما صرفا پرکردن اوقات فراغت است و نباید هیچ پیامی در بر داشته باشد یا اجازه دارد بخشی از جمعیت روستایی کشور را به استهزا بگیرد؟  در این سریال به روستاییان و زبان و ادبیات فارسی توهین می شود و این سریال قطع نظر از اینکه برای لحظاتی خنده ای بر لب ها بیاورد، آیا از کارکرد دیگری برخوردار است و در دراز مدت تاثیری بر جامعه می گذارد. جز اینکه فرهنگ عمومی جامعه را مخدوش می کند؟

 

وی خاطر نشان کرد :  این طنز جدا از توفیقی که در خنداندن جامعه دارد، سطح مخاطب را به قدری پایین آورده است که سریال در اندازه فهم و درک کودکان است. شما اگر بخواهید کودکان را به طریقی سرگرم کنید، به انجام حرکات دست و پا یا لب و دهان و حرکات عجیب و غریب می پردازید و با کلمات خود سعی می کنید، نظر او را به خود جلب کنید. در این سریال هم همین اتفاق می افتد. چنین آثار تلویزیونی زیبنده نظام و فرهنگ ما نیست. نباید مجموعه های تلویزیونی به اندازه فهم کودکان تنزل پیدا کند. این مساله که مردم ما از این نوع طنزهای تُنُک استقبال می کنند نکته ای است که باید به آن توجه شود. تلویزیون ما باید طنزهایی از نوع آثار چارلی چاپلین را ارایه دهد که به مسایلی همانند استثمار، مشکلات کارگران تحت نفوذ استعمار، بحث ماشینزم و ... اشاره می کند. نه آنکه طنزهایمان شبیه آثار لورل و هاردی باشد که قصد آن فقط خنداندن بیننده است و کارکرد اجتماعی و فرهنگی ندارد.

طنز تلویزیونی از مسایلی است که طی چند سال اخیر مباحث مختلفی درباره آن مطرح شده و جنبه های مختلف آن مورد بحث و بررسی کارشناسان قرار گرفته است، اما هنوز هیچ تعریف مشخصی از آن وجود ندارد و مدیران تلویزیون هم برنامه ریزی و تعریف خود را دنبال می کنند. بی آنکه توجه زیادی به انتقادها داشته باشند و بیش از هر چیز به پر کردن آنتن فکر می کنند و آمار و ارقام عجیب و بی پشتوانه ای را به عنوان میزان استقبال بینندگان از سریال های تلویزیونی ارایه می دهند و از آن به عنوان ابزاری برای ساکت کردن صاحبنظران و منتقدان استفاده نمی کنند. این مساله هم باعث شده است مشکلات اساسی ساختار و مضمون طنزهای روتین تلویزیونی باقی بماند.

 

مسعود اوحدی، کارشناس رسانه و محقق تلویزیون بر این باور است:  مهران مدیری معمولا" در مجموعه های تلویزیونی که می سازد یک موضوع را در طول قسمت های مختلف به قدری کش می دهد که اگر بیننده هر 5 قسمت یک بار سریال را تماشا کند، چیزی را از دست نداده است. این سریال نیز به همین شکل است. توجه به کمدی مسخرگی و نگاه به روحوضی اثری کاملا" عوام پسند را به وجود آورده است. بگذریم که به همین عوام نیز چیز بهتری داده نشده است که بخواهند از نوع دیگری برنامه لذت ببرند. ولی به هر حال این نوع سریال سخیف ترین نوع طنز است و تمامی دست اندرکاران و سازندگان برنامه خود را به حماقت می زنند که موقعیتی خنده دار به وجود بیاورند و حتی از موقعیت های جدی یک فضای کمیک استخراج کنند. این نوع طنز جای هیچ بحث تئوریک و اصولی را باقی نمی گذارد. چون یک نوع کمدی مسخرگی است که در ساختن آن حتی در زمینه های طراحی صحنه و لباس هم دقت لازم صورت نگرفته است. انگار در تاریکی در یک انبار لباس دست کرده اند و مقداری لباس از شکل ها و دوره های مختلف بیرون آورده اند و بر تن بازیگران کرده اند. به عقیده من اگر شرایط کاری بهتری در زمینه تولید آثار طنز برای دست اندرکاران این بخش فراهم شود، تولیدات بهتری ارایه می شود. به هر حال شخصی همانند مهران مدیری  که در زمینه طنز تجربه و استعداد دارد، می تواند توانایی خود را به شکل بهتری بروز دهد.

 

وی درباره اعتراض هایی که به این سریال شده است، خاطر نشان کرد:  اعتراض ها به نکات اصلی سریال معطوف نشده است و مطالبی که مطرح شده چندان مهم نیست. اینکه در این سریال زبان فارسی به شکل نامناسبی مورد استفاده قرار می گیرد و کلمات بد استفاده می شود، نکته قابل توجهی است. ولی یک تماشاگر باید بسیار منفعل باشد که تحت تاثیر کلام این سریال قرار بگیرد. اگر تماشاگر آگاهی کافی از زبان داشته باشد از این نوع بیان تاثیر نمی پذیرد. این بخشی از زبان ما است و این نوع فعالیت یک برنامه تلویزیونی شوخی با زبان است. اینکه هر کسی بتواند روی ما تاثیر بگذارد ناشی از ضعف، ناتوانی و عدم اعتماد به نفس ما است. 

 

مساله اصلی اینجاست که این سریال اگر حتی اثری قابل توجه هم باشد، با توجه به حساسیت هایی که برانگیخته است باید واکنشی را از سوی مدیران تلویزیون در پی داشته باشد. اما آنها حاضر ارایه هیچ پاسخی نیستند و همچنان به کار خود ادامه می دهند. برای تکمیل این گزارش با دفتر علی اصغر پور محمدی، مدیر شبکه سه سیما،  تخشید، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما، تهیه کننده، کارگردان و حتی مدیر تولید سریال تماس گرفتیم. اما هیچکدام از آنها حاضر به ارایه توضیح درباره این اثر نبودند. به نظر می رسد از نظر تولید کنندگان این سریال و مدیران تلویزیون این سریال حرف ندارد که بخواهند درباره آن توضیحی ارایه کنند.نوشته شده توسط سحر در یکشنبه 1 آبان 1384 و ساعت 01:10 ق.ظ
ویرایش شده در جمعه 13 آبان 1384 و ساعت 09:11 ق.ظ

لینک ثابت | نظرات ()


   حقوق این وبلاگ محفوظ است و کپی از آن تنها با ذکر نام مجاز می باشد
All Rights Reserved 2005-2006 © http://tans.mihanblog.com

 Resolution: 1024 * 768

 

انتخابهای اصلی

 

صفحه نخست
پست الکترونیک

طراح قالب وبلاگ

نامه به مدیر وبلاگ

تبدیل به صفحه خانگی

 

[yahoo]

 

نویسندگان

 

سحر(40)
 

موضوعات

 

عمومي(40)
 

آرشیو

 

آذر 1386 (1)
بهمن 1384 (1)
آذر 1384 (2)
آبان 1384 (4)
مهر 1384 (9)
شهریور 1384 (7)
مرداد 1384 (12)
تیر 1384 (2)
خرداد 1384 (2)

 

لینک دوستان

 

 

لینکدونی

 

فرزاد حسنی (- کلیک)
تازه های هالیوود به همراه نقد و برسی فیلم ها (- کلیک)
استاد مهران مدیری (- کلیک)
هدیه تهرانی (- کلیک)
مهران مدیری (- کلیک)
سریالهای ایرانی (- کلیک)
مهران مدیری مرد اول کمدی ایران (- کلیک)
تئاتر ایران (- کلیک)
عشق سینما (- کلیک)
 آرشیو لینكدونی

 

جست و جو

 

 

خبرنامه

 

 

مطالب قبلی

 

 مهران مدیری و یک شاهکار دیگر!

 شقایق دهقان

 طغرل

 برره

 برره

 رضا عطاران

 

 

 شبهای برره و منتقدان

 متهم گریخت

 علی صادقی

 اعتراض رییس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران

 خانه به دوش و اگه بابام زنده بود

 سریال شبهای برره در ماه مبارک رمضان

 شبهای برره
.

 

Copyright © 2005 by Mojtaba Ebrahimi. All rights reserved

 

.